Åsikter om Atomic beta TM 22

Hej!

Funderar på att köpa Atomics alpinskida beta 22. Undrar nu bara om nån har några erfarenheter eller synpunkter gällande dom?!
 
Jag...

har inte TM22:eek:rna, utan TM24. Jag är väldigt nöjd med TM24:eek:rna (du läsa om varför jag gillar dem här http://www.utsidan.se/recensioner/visa.asp?ID=1786).

Jag tror att TM22 skall fungera bättre i djupsnö i och med att de har bredare midja än TM24, men även att de kommer att vara bra på pisten.

Nu kanske du redan har köpt TM22:eek:rna (Johanna I sa nåt om det...), synd att du inte hittade nåt bättre än Chilisar att sätta på dem (jag gillar INTE Chilisar...pga att de äter upp skor).

Du får lägga upp en recension när du har åkt med dem och berätta vad du tycker.

MVH Anders B

[Ändrat av brook 2001-11-26 kl 14:33]
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
TM 22

Atomic TM 22 har jag nu varit och testat. Mycket rolig skida som nästan svänger av sig själv. Det är i princip samma skida som Atomic 9.22 men med ett annat utseende. Utanför pisten går den hur bra som helst tackvare sina lite bredare mått. Dock är det ingen renodlad offpistskida, då finns bättre alternativ. Som allroundskida är den emellertid mycket bra. Enda negativa med skidan är att den i höga farter känns litet nervös och fladdrig. Jag köpte skidan med den nya cobrabindningen och den funkade mycket bra, bättre än chilin i alla fall.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips