Anaris i slutet av Juni?

Hej!

Tänkte ta en stugtur med start i Höglekardalen över Hosjöbottnarna till Anarisstugan och vidare mot Lunndörrstugan. Jag hade tänkt börja den 29/6 men såg nyss att Anaris inte öppnar förrän en vecka senare.

Vad beror detta på? Alla andra stugor i Jämtland/Härjedalen öppnar ju en eller två veckor tidigare. Är det helt enkelt lite besökare eller är området för vattensjukt?

Vet någon hur säkerhetsutrymmet ser ut på Anaris, finns sängar, filtar och sånt eller är det bara ett kalt utrymme med säkerhetstelefon osv.

Ett alternativ kunde kanske vara att sova över i Hosjöbottnarna (utan tält), vet någon om det går, har någon egna erfarenheter osv?

Bästa hälsningar: Fredrik Sargren
 
Nej, öppet 6/7 - 8/9

Tyvärr anger både STFs bok och webbsida att stugan bara är öppen 6/7 - 8/9. Om det olåsta säkehetsutrymet är ett av rummen med sängar så går det förstås fint ändå, men jag hade tänkt slippa ta med mig tält och liggunderlag.

Ingen som vet hur det ligger till?

/Fredrik
 
Har du frågat STF?

För ett par år sedan ringde jag STF för att fråga hur jag skulle göra för att "varna" att den eller den veckan kommer jag med en grupp på 12 personer. Då fick jag telefonnumret till den som ansvarar för området. Så ta telefonen, eller maila.

Per
 
Anaris...

..anses ligga lite utanför dom mest populära vandringslederna, därför dom udda "öppentiderna".
Däremot finns alltid ett rum öppet där det finns två våningssängar, d.v.s. fyra breda bäddar som om det krisar tar åtta personer skavfötters.
I Hosjöbotten finns en fiskecamp med stugor så om du ska övernatta där finns säkert möjlighet till det.
Lycka till!
 
Re: Anaris...

petsa; sa:
..anses ligga lite utanför dom mest populära vandringslederna, därför dom udda "öppentiderna".

Det kan man lugnt säga. För några år sedan var det iallafalld en av STF-s stugor som hade minst antal besökare på årsbasis.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Kollade lite närmare och såg att du hade rätt.

Jag får väl övernatta i säkerhetsutrymmet om jag går förbi.

Dessutom har jag tält så jag klarar mig ändå.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips