Anaris i slutet av Juni?

Hej!

Tänkte ta en stugtur med start i Höglekardalen över Hosjöbottnarna till Anarisstugan och vidare mot Lunndörrstugan. Jag hade tänkt börja den 29/6 men såg nyss att Anaris inte öppnar förrän en vecka senare.

Vad beror detta på? Alla andra stugor i Jämtland/Härjedalen öppnar ju en eller två veckor tidigare. Är det helt enkelt lite besökare eller är området för vattensjukt?

Vet någon hur säkerhetsutrymmet ser ut på Anaris, finns sängar, filtar och sånt eller är det bara ett kalt utrymme med säkerhetstelefon osv.

Ett alternativ kunde kanske vara att sova över i Hosjöbottnarna (utan tält), vet någon om det går, har någon egna erfarenheter osv?

Bästa hälsningar: Fredrik Sargren
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Nej, öppet 6/7 - 8/9

Tyvärr anger både STFs bok och webbsida att stugan bara är öppen 6/7 - 8/9. Om det olåsta säkehetsutrymet är ett av rummen med sängar så går det förstås fint ändå, men jag hade tänkt slippa ta med mig tält och liggunderlag.

Ingen som vet hur det ligger till?

/Fredrik
 
Har du frågat STF?

För ett par år sedan ringde jag STF för att fråga hur jag skulle göra för att "varna" att den eller den veckan kommer jag med en grupp på 12 personer. Då fick jag telefonnumret till den som ansvarar för området. Så ta telefonen, eller maila.

Per
 
Anaris...

..anses ligga lite utanför dom mest populära vandringslederna, därför dom udda "öppentiderna".
Däremot finns alltid ett rum öppet där det finns två våningssängar, d.v.s. fyra breda bäddar som om det krisar tar åtta personer skavfötters.
I Hosjöbotten finns en fiskecamp med stugor så om du ska övernatta där finns säkert möjlighet till det.
Lycka till!
 

Almgren

Avslutat
Re: Anaris...

petsa; sa:
..anses ligga lite utanför dom mest populära vandringslederna, därför dom udda "öppentiderna".

Det kan man lugnt säga. För några år sedan var det iallafalld en av STF-s stugor som hade minst antal besökare på årsbasis.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Kollade lite närmare och såg att du hade rätt.

Jag får väl övernatta i säkerhetsutrymmet om jag går förbi.

Dessutom har jag tält så jag klarar mig ändå.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.