Alternativ till Makke och Antjah pants

Hej

Har båda dessa hemma på prov.

Makke i storlek 48 dvs bra i midjan men väldigt tajta i baken låren. Beställde storlek 50 för att se om det blir bättre.

Antjah Pant - okej passform i storlek 48 men gillade ej materialet och dessutom finns ej ventilation i låren.

Jag har förstått att dessa är bra byxor och jag tvivlar inte. Makke byxan känns kanon förutom passformen.

Vad finns det för alternativ? Jag söker en ganska smal byxa (jag har smala ben) men stretch och förstärkningar.

Har sedan innan Norröna Fjårå byxan men den känns för vek/tunn.

Söker
Förhållandevis slitstark (behöver inte vara typ som rugged mountain pant dock)
Smal passform
Stretch
Fickor med dragkedja på benen (vill ej ha sådan med lappar över)
Inte rena softshellbyxor

Pris MAX 2000 sek.
 
Antja - byxan

Står själv inför att köpa byxor och står mellan Antjah och Makke och blir lätt varm när jag jag går och vill gärna ha välventilerade byxor. Även om låren inte har ventilation så uppger Lundhags att handfickorna är ventilerade (mesh-foder?) vilket borde ge en skaplig luftgenomströmning om man öppnar upp nedtill så mycket det går - sedan brukar vandrandet skapa en "bälg-effekt" och putta runt luften runt benen.

I värsta vall om det är "för bra" väder får man vika upp byxorna eller dra på sig badshortsen som alltid är med! Beställer nog ett par av varje och ser vilka som passar bäst på kroppen - hoppas på Antjah med tanke på att inte behöva ha ett par regnbyxor med sig. Vad var det med materialet du inte gillade?

/Samuel
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips