Adresser

Thomas J

Gäst
Alla som syr själv vet hur svårt det är att hitta bra material. För att hjälpa varann kan vi väl bidra med alla adresser som vi känner till.
Jag kan börja med mina favoriter:


Sverige:


BJM's tygkilometer 019 - 611 79 82(Bretex,fleece mm)


England:


Point North: http://www.pointnorth.co.uk/ (Allt)


Pennine: http://www.pennineoutdoor.co.uk/ (Allt)


/Thomas Jansson
 

Anonym från gamla forumet

Gäst
Untitled

Kul att det finns likasinnade. Jag tycker också om att tillverka/förbättra utrustning. Bra adress hemma i Sverige för beställning av tyger och annat material är Recon Vildmark AB
www.recon.se


De har bl a corduraväv!


/David P
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Bra adress...

Kul att det finns likasinnade. Jag tycker också om att tillverka/förbättra utrustning. Bra adress hemma i Sverige för beställning av tyger och annat material är Recon Vildmark AB www.recon.se
De har bl a corduraväv!


/David P
 
Ännu fler adresser

http://justmakeit.com är ett ställe i Calgary där jag beställde. Grymma priser, jag fick tag i 3lagers goretex för 220 kr metern. Det kostar visserligen mycket i tull och moms, men om man känner någon som ska dit så är det värt att beställa. Dom har riktigt mycket tyger.
Krippe
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips