Topptur i RIksgränsen, ingen bil?

Hej allesammans! Vad roligt att äntligen ha ett konto här - förstår inte varför jag tagit sån tid på mig..

Iallafall, jag hoppades på lite tips ang toppturer, advancerade eller ej, som utgår från Riksgränsen eller någon av de intillliggande tågstationerna. Jag och en polare har en vecka på oss. Vi är mycket vana toppturare, men har aldrig varit i området förut - en av oss har inte varit i Svergie!

Vi går gärna långt, åker gärna brant - men som sagt, problemet är främst att vi inte har nån bil! Är det vanligt / möjligt att ta tåget till en annan station, och sen ta det hem till Katterjokk igen?

Allt gott!
 
Ja, men tågen går väl inte så ofta? Ett annat alternativ är att övernatta på en DNT-stuga, tex Hunddalshytta. Den är populär som bas för randonnee. Man hoppar av vid Katterat men jag är osäker på hur tåget går.
Där inne finns det väldigt mycket fina fjäll.
 
Tarfala STF-stuga som bas, är det ett alternativ? Dit kan ni ta er med tåg och buss (och skotertransport sista biten om ni vill). Många fina toppturer i det området.
Persontågen kring Riksgränsen-Narvik går ju inte jättetätt numera.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Från själva Riksgränsen eller Katterjokk finns fina toppturer. Flera olika boendealternativ. Narvikstrakten har mkt nåbart med taxi eller turbussar.

Man kan också gå in till Sälkastugan på skidor och göra toppturer därifrån men det är långt från Nikkaluokta. In med helikopter har förekommit tidigare men kanske mindre pk nu. Hunddalen är nog svårslaget som bas eftersom det är relativt nära från Katterat.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips