Rondane i sommar

Jag och min sambo tänkte fjällvandra i Rondane i sommar. Ungefär den här turen. https://ut.no/turforslag/112436334/klassikeren-i-rondane

Möjligtvis att vi börjar i Spranget istället. Vi kommer åka kollektivt dit, och bil är inte ett alternativ för oss. Finns det någon här som vet hur man tar sig till Rondane? Vad jag förstått det som så kan man tar tåget till Hjerkinn från Oslo, och sen mer eller mindre vandra därifrån till leden. Däremot andra hållet, så ett tåg till Otta från Oslo. Hur tar man sig däremot från Otta till Spranget, när jag tittar på en-tur.no så verkar det inte gå några bussar dit? Någon som vet något om detta? Eller är det möjligen så att det just nu inte är i säsong, och därmed heller inga bussar?

Tips och dylikt för den här turen tas gladeligen emot! Vi kommer att tälta, så behov att sova på hytter är ej nödvändigt.
 
Till Otta borde det inte vara några problem att ta sig till med kollektivtrafik. Upp till Spranget funkar alltid taxi om inget annat finns...
Och just nu är det inte säsong. Bomvägen upp till Spranget plogas inte...
 
Hej,
gjorde nästan exakt samma tur i September. Jag tog tåget från Oslo till Hjerkinn. Från stationen ser du Hjerkinn huset, en privat fjällstation och precis utanför huset är vägvisaren till Rondane stigen via Hågeseter till Grimsdalshytta.
Eftersom jag hade mer tid så vandrade jag från Övre Dorålseter till Hofringen och vidare via Per Gynt hytta till Rondane. Sedan gick jag Rondane Triangeln. För att korta av den långa sträckan tog jag båt upp längs Rondvattnet och sedan vidare via Långglupen till Björnhållia. Tanken var egentligen att tälta en natt där stigen går upp till Rondslottet. Men vädret var ombytligt och så fortsatte jag till Björnhollia. Sista dagen från Björnhollia till Rondane fjällstation. Jag tog sista bussen för säsongen den 15. September från Språnget till Otta. Jag la upp några bilder i ett inlägg från September.
Mvh Veni
 
... . Hur tar man sig däremot från Otta till Spranget, ...?

Om tid och väder tillåter kan man överväga att promenera från Otta via Selsverket. En bit upp efter vägen kan man välja att antingen gå mot Peer-Gynt-hytta eller till Mysuseter (och alltså Spranget), se bifogad bild. Själv valde jag Mysusetervägen för att kunna besöka Kvitskriuprestein som är en sevärdhet i sig.
 

Bilagor

  • Ula.jpg
    Ula.jpg
    57.8 KB · Visningar: 617
DNT har informasjon på sine nettsider om tåg till Otta stasjon och anknytande buss vidare till Spranget. OBS fortfarande tidtabell för 2019!

https://rondvassbu.dnt.no/adkomst/

Som parkerade bilen vid Spranget och gick till Hjerkinn vidare med tåg och taxi (september så bussen gick bara på helgerna) till bilen på Spranget!
 
Har hittat en annan sida. www.inlanstrafikk.no Finns tidtabeller men inte för turer till fjällen. De kan komma fram senare. Tågtrafiken kommer att tas över av sj och tågtrafiken och bussarna brukar korrespondera. Sj tar över i juni så tidtabeller borde finnas tillgängliga när sj's tider är klara. Tänker hålla koll på detta. Hoppas ni får en fin tur. Var där i somras. Var tre som delade på en taxi, 500 kr totalt. Men det priset är osäkert efterssom taxi ska avregleras och alla får sätta det pris de vill ha.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips