Takräcke för lastning från sidan?

Skulle vilja ha ett takräcke som möjliggör lastning av kajak och mindre roddbåt från sidan av bilen. Se bild, den modellen tillverkades tidigare av tjeckiska Marine men tillverkningen har upphört.

Tydligen har även svenska Linder tillverkat ett liknande, men även de har upphört. Se detta Youtube-klipp från 30 sek och framåt

https://www.youtube.com/watch?v=9XE4dmambj4

Någon som vet om det går att få tag i liknande i Sverige?
 

Bilagor

  • takräcke.marine.jpg
    takräcke.marine.jpg
    28 KB · Visningar: 1,042
Borde gå att tillverka. Tänk standard Thule fyrkantprofil. Hållare med vingmutter nedåt att fästa ute i änden av Thule. Rör eller fyrkantprofil på den längsgående. Ena fästet (åtminstånde) justerbart i längsled. Borde gå att tillverka vid diskbänken. Eller beställa av nån med plåtverkstad😉

Bosse
 
Finns många varianter på detta.

Jag kastar ibland VKVs Yoo-A-Kim 35 kg och 6 meter lång på min VW Caddy där lasthållarna är 1,90 från vägytan genom att skjuta upp kanoten bakifrån med fören mot bakre lastprofilen på taket och aktern av kajaken på en liten kanotvagn. Med en sedanbil kan man förlänga främre lastbågen ut över sidan på bilen och skjuta upp kajaken framåt innan man lyfter upp aktern av kajaken på bakre lastprofilen.

Finns flera tidigare trådar.

Thure
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Tack alla för många bra tips och råd. Flera bra takräcken men priser på 6 000 - 10 000 NOK på "rea" respektive dryga 500 GBP spräcker min budget. Lutar åt att tillverka ett själv av Thules fyrkantsprofiler.
 
Biltema har långa profiler. Praktiskt om mAn lastar många kanoter och skyddar backspegeln om man lastar från sidan.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips