Guidebok Matterhorn

Gab83

Avslutat
Hej,

Jag undrar om det är någon som kan tipsa om någon gedigen guidebok över Matterhorn? Gärna med detaljerad ruttbeskrivning och dylikt.

Mvh
Gabriel
 
Jag tror inte att det finns någon specialförare över enbart Matterhorn annat än kanske i temanummer av klättertidningar.

Däremot så finns ju ett stort antal förare över Wallis-alperna på såväl engelska som tyska.
Den modernaste är väl den nya föraren från den Schweiziska alpklubben och den kan e-handlas på :
http://www.pizbube.ch/cont_user/index.cfm
 

Gab83

Avslutat
Vi är väl framför allt intresserade av att gå Hörnligrat-rutten. Ni vet inte om det finns någon bra förare över just den leden?
 

avslut1102

Avslutat
Hörnli är väldigt populärt på sommaren. Du behöver ingen guidebok för att hitta vägen, bara att följa strömmen. Är det något specifikt du undrar över?
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

avslut1102

Avslutat
Som J-master skrev kan det vara svårt att hitta vägen i början. Första biten efter Hörnlihyttan är väl rätt lätt, man går som på en liten kam. Men sen kommer nog den svåraste passagen på hela leden, när det kommer till att hitta vägen. Man ska gå ner i en liten svacka och upp på en ramp till vänster. Jag har endast gått vägen ner och vi firade två gånger för att komma på denna ramp. Ovanför detta parti är vägen enklare att se.

Undvik att gå för långt ut på östväggen, den är lös som fan. Hörnli är inte så teknisk svår, men väldigt lång och ihållande.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.