Transalpine Run - över Alperna på åtta dagar

Av: ulindh

Korsa Alperna till fots på en vecka!
För andra året i rad arrangeras GORE-TEX® Transalpine Run – världens första etapplopp över Alperna, genom fyra länder.
Ett lopp för alla som vill utmana sin egen styrka, kondition och uthållighet till det yttersta – och samtidigt uppleva några av världens vackraste vyer.
Starten går i tyska Oberstdorf den 2 september och när löparna når målet i italienska Latsch en vecka senare har de lagt 234 kilometer och 14 000 höjdmeter bakom sig!

Mer information om loppet

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
Vinn
Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!
”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten
Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska
Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.