Sätt färg på utflykten

Av: ulindh

Med PRIMUS nya praktiska tillbehör blir utflykten färgglad.
Både matlåda och bestick finns i färger som cerise, rosa, gul, grönt, turkos och orange.

Matlådan PRIMUS Meal Set har hela 15 funktioner men består ändå bara av 8 delar (två djupa tallrikar, kryddburk, vätskebehållare, förvaringsbehållare, kåsa, vikbar spork samt en ”allt-i-ett-del” som fungerar som skärbräda, durkslag, rivjärn och kniv). Det lättpackade setet på 360 gram, som finns i sex klara färger, går att använda i mikrovågsugn och diskmaskin och passar lika bra som lunchmatlåda som i naturen. Rek. cirkapris är 199 kr (finns i butik i november)

Om man inte använder sporken som ingår i Meal Set finns PRIMUS Leisure Cutlery Kit - sked, kniv och gaffel med sammanlagd vikt på bara 80 gram. Vid förvaring hålls delarna hålls ihop med färgglad hylsa av värmetålig och greppvänlig silikon. Rek. cirkapris är 39 kr (finns i butik i november).

PRIMUS Extendable Spoon har utdragbart handtag, vilket är praktiskt när man har djupa påsar med frystorkad mat eller ska röra om i djupa kastruller. I hopfällt läge fungerar den som en vanlig sked. Rek. cirkapris är 39 kr (finns i butik i november).

Med PRIMUS Salt & Pepparkvarn i packningen behöver man inte ge avkall på smaken på mat som lagats utomhus. Den väger bara 84 gram och har en smart konstruktion som kan hanteras med ett enhandsgrepp – finns i rött och svart. Rek. cirkapris är 69 kr/st (finns i butik i november).



Läs mer

Fyra olika mattorkar/torkugnar har testats - vi går igenom testresultaten. 2 kommentarer
Vår i luften och ingen tackar väl nej till en fikapaus i naturen? Urberg har två nya kaffekit i sitt sortiment. Ett för att brygga kaffe och ett ... 2 kommentarer
En introduktion till seriös matlagning i vinterfjället och hur man överkommer de utmaningar som det innebär. 9 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips