Ny platschef på STF Grövelsjöns Fjällstation
Den 1:a november tillträder Carl-Johan Ingeström som ny platschef på STF Grövelsjöns Fjällstation. Han efterträder Charlie Ekberg som lämnar sin post efter 35 år som platschef.
Av: ulindh
STF Grövelsjöns Fjällstation Foto: Anders Dahlin
Nu är det klart att den 1 november tillträder Carl Johan Ingeström som ny platschef på Svenska Turistföreningens (STF) fjällstation STF Grövelsjön i Dalarna. Carl Johan kommer närmast från rollen som vd för Visit Dalarna.
- Vi är väldigt glada över denna rekrytering. Carl Johan har en diger erfarenhet av att leda och utveckla organisationer. Han har ett stort kontaktnät, både lokalt och nationellt inom besöksnäringen, säger Camilla Dahlman, operativ chef på STFs egendrivna anläggningar.
STF Grövelsjön ligger i nordvästra Dalarna på gränsen till Norge, 816 m ö h och har varit ett kärt resmål sedan 1937. Framförallt reser turister till STF Grövelsjöns fjällstation för att gå på tur med skidor och vandra. Fjällstationen är också officiellt Vasaloppscenter för längdskidåkning och löpning. Anläggningen har 65 rum och 30 anställda. Carl Johan efterträder Charlie Ekberg som efter 35 år som platschef på STF Grövelsjön valt att gå över till STFs fastighetsavdelning.
Carl-Johan Ingeström Foto: Ulf Palm
- Jag besöker ofta Grövelsjön och andra STF anläggningar sommar som vinter. Och det kanske låter som en klyscha, men jag har alltid uttryckt att ”tänk att få vara chef på Grövelsjöns Fjällstation”, säger Carl Johan Ingeström.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Löpning Köpa mina första trail-löpskor
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Övriga aktiviteter Billig och bra våtdräkt för simning i sjö?
- Jakt Varför klagar folk jämt på jägare???
- Övriga aktiviteter Stora Tråden om Klipphoppning
- Jakt Hur ställer man in ett rödpunktsikte på hagelgevär?
- Hundsport Smarttag användbar för att hitta bortsprungen hund?
- Jakt Gåsjakt