Ny gästbloggare: Karin Trolin

Karin har nyligen seglat med Ola Skinnarmos expedition längs norska kusten upp till Tromsö. Senare i sommar får vi följa henne på andra äventyr och även under hennes kurs- och aktivitetsverksamhet Explore 61N

Av: Christer Lindh

Utsidan välkomnar Karin Trolin som gästbloggare på Utsidan. Karin kommer att i sin blogg på Utsidan berätta lite om sina olika friluftsaktiviteter,  och hur det är att driva egen kurs- och aktivitetsverksamhet.

Hon har just seglat tillsammans med Ola Skinnarmo mfl ombord på båten Explorer of Sweden upp till Tromsö, vilket du kan läsa om i bloggen. Ola har som bekant nyligen kastat loss med sin Nordostpassagen-expedition och har nu rundat Sverige och är nu på väg uppför Norges kust med Tromsö och sedan Svalbard som etappmål, innan man ger sig ikast med den riktiga utmaningen - själva Nordostpassagen.

Karin driver ett eget företag - Explore 61N - som anordnar kurser och aktiviteter såsom forspaddling, kiting, klippklättring, riverboard och grottkrypning i Hälsingland, oftast runt Ljusdal där det bla finns fina forsar. De senaste vintrarna har hon jobbat inom skidpatrullen i Fernie, Kanada.

Här hittar du Karins blogg

(Missa förresten inte våra andra aktiva Utsidan-bloggare!)

I samarbete med

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2009-06-29 07:45   Erik F
Det ska bli riktigt spännande att följa bloggen!
 
2009-06-30 05:13   mattisandersgard
Lägg ett kryss åt mig också är du bussig! =) Vi ses!
 

Läs mer

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips