Lär dig mer om naturen hemifrån
Ifjol var intresset stort för Länsstyrelsens utbildning naturkunnig.se. Drygt 1200 personer anmälde sig till kursen som ger grundläggande kunskaper om den svenska naturen.
Av: ulindh
Ifjol var intresset stort för Länsstyrelsens utbildning naturkunnig.se. Drygt 1200 personer anmälde sig till kursen som ger grundläggande kunskaper om den svenska naturen. - Här får du chansen att lära dig mer om du är naturintresserad, berättar biologen Karin Lindblad Johansson vid Länsstyrelsen i Västra Götaland.
Det var många som fick upp ögonen för naturen och besökte områden med skyddad natur under pandemiåret 2021. När restriktionerna stängde ned delar av samhället, höll naturen fortfarande öppet. Länsstyrelserna i fem län gick samman för att ta vara på naturintresset och skapade www.naturkunnig.se, som är en kurs om den svenska naturen.
Utbildningen, som är i tre delar, består av grundkurser, fördjupningskurser och i år även naturguidningar.
- Här får du chansen att lära dig mer om du är naturintresserad. Om du sen vill hjälpa till med att se hur det går för våra fåglar, fjärilar och blommor kan du bli naturobservatör, berättar naturvårdshandläggaren och biologen Karin Lindblad Johansson.
Naturkunnig.se är en internetbaserad utbildning. Utbildningen ska öka intresset och kunskapen om växter och djur hos allmänheten, få fler att registrera och rapportera iakttagelser gjorda i naturen, men även att underlätta för Länsstyrelserna att få tag i duktiga inventerare.
Naturkunnig.se är ett samarbetsprojekt mellan Länsstyrelserna i Västra Götaland, Östergötland, Örebro, Jönköping och Kronoberg, samt Naturvårdsverket, Artdatabanken, Naturens Kalender och SLU.
Till naturkunnig.se
Läs mer
Forumdiskussioner
- Miljöpåverkan Har du räknat ut vad din tur kostar klimatet?
- Allmänt om friluftsliv Är jag en udda fågel för att jag gillar spritkök med gele som bränsle?
- Miljöpåverkan Klimatförändringar - vi lever i det
- Allmänt om friluftsliv Hjälp med nytt sovsystem
- Allmänt om friluftsliv Tips på footprint/groundsheet till x-mid 2
- Löpning Köpa mina första trail-löpskor
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Allmänt om friluftsliv Senaste checkin av bagage Kiruna flygplats?