Kristinehamn Adventure Race

Utsidans betalande medlemmar får 10% rabatt på startavgiften i tävlingen Kristinehamn Adventure Race. Tävlingen går av stapeln den 22 augusti.

Av: admin

Utsidans betalande medlemmar får 10% rabatt på startavgiften i tävlingen.

Lördagen den 22:e augusti 2009 bjuder Kristinehamn Multisport in till 6:e upplagan av Kristinehamn Adventure Race. Alla tävlande från nybörjare, motionärer och till elit - ung som gammal hälsas välkomna. Tävlingen passar alla, oavsett ambitionsnivå och tidigare erfarenhet. Många har gjort sin multisportdebut i denna tävling och många nöjda tävlande återkommer år från år. Du klarar mer än du tror så ta chansen att få en fantastisk upplevelse! Anmäl dig redan idag, så har du sommarens målsättning och träningsmotivation klar!

Momenten i tävlingen är traillöpning, mountainbike, paddling och orientering. Du kan du tävla ensam (solo) eller i tvåmannalag. Det finns lång-, kort- och ungdomsbana (för dig upp till 15 år) med dam-, herr-, mixklasser.

Gemensam start för samliga klasser kl. 10.00.      
Lunedets Friluftsområde, Karlskoga

Mer information och anmälan.

 

 

 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Outdoorfestival 2026: Utsidans mini-quiz
Fyra frågor om friluftslivet – ta chansen att vinna en ny Futura vandringsryggsäck från deuter och guideböcker från Calazo. En ledtråd: alla svar ...
Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.
”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.