Kebnekaise öppet igen

Av: ulindh

I dag, tisdag öppnar STF Kebnekaise igen efter flygolyckan med det Norska Herkulesplanet. Kebnekaisemassivet är ett enormt stort område och det är bara området precis runt själva olyckplatsen som kommer att vara avspärrad av polisen fram till den 15 april. STF Kebnekaise räknar med att kunna hålla öppet som vanligt och erbjuda sitt ordinarie utbud.
 
– Det är mycket tragiskt och helt overkligt det som har hänt, men området som är avspärrat stör egentligen inte den turistiska upplevelsen då det är en brant glaciär som man vanligtvis inte beträder under vintern, säger Linus Niva, platschef på STF Kebnekaise.   
 
– Vi för en god dialog med polisen och räddningstjänsten för att de ska få en god arbetsro men också för att vi ska kunna använda fjället för turisterna. Nu närmast har vi till exempel en tjejhelg inplanerad i slutet av mars som vi kommer att genomföra. Det är heller inga problem att ta sig vidare längs Kungsleden avslutar Linus Niva.
 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?
En skildring av öden och äventyr i sydvästra Afrika under nådens år 2017. Om en 3000 km lång irrfärd i främst Namibia och Angola. De efterlämnade ... 5 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips