Gör dig hörd på Vildmarksmässan!

Av: Christer Lindh

Utsidan deltar även i år på Vildmarksmässan i Sollentuna utanför Stockholm, 28-30 mars. Är du Klubbmedlem kan du ta med en kompis utan kostnad, mot uppvisande av medlemskort (kommer snart med posten).

"Speakers Corner"
Denna gång tänkte vi försöka oss på något nytt; att låta våra medlemmar synas och höras lite! Vi vet det finns många av er därute som kan och vill
- berätta om egna äventyr (små som stora)
- visa någon fiffig uppfinning
- ta upp debattera om något hett ämne
- informera om en planerad eller genomförd expedition
- visa egna bilder eller film
- pusha för en viss aktivitet eller plats
- etc etc

I vår monter kommer vi ha en liten scen med PA samt möjligheter till bildvisning (via dator, eventuellt även dia). Ordet är fritt! Det behöver inte alls vara något ambitiöst välrepeterat föredrag med massa bilder, utan 20-30 minuters prat om något som ligger dig varmt om hjärtat räcker gott. Det finns möjlighet att tala flera gånger under mässdagarna, om samma eller olika ämnen.

Vi kan tyvärr inte stå för resa och uppehälle för er som talar, men ni går förståss in gratis på mässan och deltar även i en utlottning bland de som talar, med fina priser (exakt vad är inte riktigt klart än).


Redan inbokade talare:
- Jesper Värn; om Peak Lenin-expeditionen
- Niklas Eriksson; om Sunnmörsalperna
- Christer Lindh; om Moab, Utah
- Anna Hallden/Cia Rahlgård; om Baruntse-expeditionen mm, bilderna tagna av Lars Thulin.
- Jennie Stahre och Marianne Mårtensson; paddling av hela Österdalälven
- Bengt Hansson; Baltic Odyssey
- Ingvar Jundén; från Lofoten till Bottenviken med cykel
- Emilie Petterson; planering av långvandring
- Andreas Bengtsson; klättring i Norge
- Fredrik Sträng; om Peru Alpamayo och kommande expedition till Dhaulagiri.
- Fredrik Jönsson; om West Face Bolivia och kommande expeditionen till Dhaulagiri.
- Magnus Flock; om Denali och kommande expeditionen till Dhaulagiri.
- Magnus Fischer; vinterpaddling och kommande expedition
- Janne Corax; långcykling, frågestund. Janne kommer på fredagen visa upp sin cykel så som den är packad på expeditionerna. Han kommer då visa upp den utrustning han har med sig. Du får tillfälle att ställa frågor kring långfärdscykling och utrustning. Detta sker klockan 17.00 på fredagen.


(Magnus Fischer kör i en föreläsningssal, Baruntse-tjejerna kör även bildspel med Lars Thulins bilder varje dag 12.30 i Äventyrsbion hall 2)

logo

Läs mer om Vildmarksmässan

Har du synpunkter på Vildmarksmässan? Skriv av dig i diskussionen Tyck till om Vildmarksmässan.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2003-02-03 08:11   Kotten
Betyg: 5
Skitkul idé! Jag är där!
 

Läs mer

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips