Fjälltårtan 874 i Ljungdalen

Man vill inte vara sämre än Ramundberget! Kan de ha en topprestaurang på 1000 meter över havet, så kan väl Ljungdalen! Fast inte riktigt på 1000 meter, utan på 874, för att vara exakt.

Av: admin

Normal 0 21 false false false SV X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Vill inte vara sämre än Ramundberget! Kan de ha en topprestaurang på 1000 meter över havet, så kan väl Ljungdalen! Fast inte riktigt på 1000 meter, utan på 874, för att vara exakt. Sedan är det ingen snygg arkitektritad byggnad heller, utan mera ett litet tält. En så kallad Moskoselkåta. Men det är ju så svårt att säga, så den kallas rätt och slätt för Fjälltårtan.

 

I Fjälltårtan serveras korv med mos, kaffe med bullar, läsk och godis. Och så en alldeles egen fjälltårta, förstås.

 

Strax intill Fjälltårtan hittar du spännande snöbivacker att krypa in i. Finns tillfälle att gå kurs i fjällsäkerhet, snöbivackbygge och övernattning.

 

Fjälltårtan ligger vid trädgränsen, strax nordväst om Ljungdalens by, intill Fjälliften i Torkilstötens fritidshusområde.

 

Öppettider: Dagligen kl. 10.00-16-00 

Mer information .

 

 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?
En skildring av öden och äventyr i sydvästra Afrika under nådens år 2017. Om en 3000 km lång irrfärd i främst Namibia och Angola. De efterlämnade ... 5 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips