Ett ledigt år i friluftslivets tecken

Drömmer du om att vara ledig ett helt år och bara göra vad du drömmer om? Det kommer att bli Jonathans och Saras verklighet under 2016 och 2017.

Av: ulindh

Jonathan Askesjö och Sara Wikström kommer att ägna ett helt år eller mer åt friluftsliv.

Först paddlar Jonathan hela svenska kusten med start 1/5 och cyklar därefter från Haparanda till Treriksröset. Där möter Sara upp och så kommer de tillsammans att vandra hela fjällkedjan ner till Grövelsjön. Därifrån cyklar de till Smygehuk. Då har Jonathan gjort hela landet runt och Sara har gjort Sverige från norr till söder.

När de är klara med detta så åker de till Nya Zeeland för att ge sig på vandringsleden Te Araroa. Den sträcker sig från Cape Reinga i norr genom hela landet till Bluff på sydspetsen.

De lever efter mottot att det bara finns två saker vi människor måste göra. Att välja och att dö. Vad du än gör så är det ett val. Du kan välja att gå till jobbet eller välja att inte göra det och ta konsekvenserna. Men du kan också välja att planera och förbereda dig för ett helt ledigt år i friluftslivets tecken. När du väl gjort ditt val kommer du märka att hindren är mindre än du tror.

Följ deras resor på bloggen idetfria.blogg.se och de finns även på Instagram.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2016-04-29 23:44   lorentzdotter
Lycka till ni kommer få uppleva så mycket vackert i vårt avlånga land som inte alls är som många tror. Skåne är inte platt som en pannkaka mer än på ett begränsat område. Så svensk fjällvärld finns det något finare där det går dricka vattnet samt se dess skönhet med de blå fjälltopparna runt med snö på.
All vacker skog med underbara träd i. Havets brus.
Önskar er allt gott på färden med
hoppas kunna följa er.
Gun-Inger
 
2016-04-30 16:07   anna.kristiansson
Låter som ett härligt år att se fram emot! Har ni någon Facebook-sida där man kan följa er?
/Anna
 
2016-05-21 21:21   Caroline Henriksson
Detta hade varit kul att följa. Har ni Instagram eller el Facebook där man kan följa er? Hur som helst; Have fun!
 

Läs mer

Utsidan ställer tre frågor till en av författarna, Anna W Thorbjörnsson.
Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!
Forspaddlaren Lars Larsson paddlade förra året en speciell flod. Äventyret visas nu i en ny serie på SVT. 33 kommentarer
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?

Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg