Det största äventyret
Lina Hallebratt har skidat Fjällfararnas Vita band, paddlat Havspaddlarnas Blå band och vandrat Fjällfararnas Gröna band - allt i ett svep. Den bragden är hon först med att klara av.
Av: ulindh
Lina Hallebratt har som första person skidat Fjällfararnas Vita band, paddlat Havspaddlarnas Blå band och vandrat Fjällfararnas Gröna band - allt i ett svep.
Hon har varit ute i åtta månader, avverkat 5000 kilometer och på onsdag den 21 oktober kommer hon till målet i Grövelsjön.
Hon har skidat genom vintern in i våren, paddlat genom sommaren och vandrat in i den färgglada hösten. Den tuffaste biten var paddlingen då hon startade som en relativt ovan paddlare.
Flera möten med djur har hon under sin vandring till exempel en björnhona med ungar och den skygga järven på nära håll.
Läs mer på Linas blogg och se bilder från alla banden.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Fjällvandring Gissa position
- Fjällvandring Resa till Abisko
- Turskidåkning Kvikkjokk fjällstation renoveras, vårvinter
- Turskidåkning Skidor från Stáddajåhkå till Pieskehaure på en dag?
- Turskidåkning Turskidor Abisko till Ritsem via norge
- Fjällvandring Kungsleden på 7-8 dagar.
- Turskidåkning När är det bra tid att tura i olika delar av fjällkedjan?
- Fjällvandring Hur uppbokade blir nattågen?

