Dags att "damma av" skidorna

Kvällen 5:e oktober startades snökanonerna i Funäsdalsberget om allt går som det ska räknar man med en rekordtidig start i Europacupbacken och 6-an.

Av: admin

Kvällen 5:e oktober startades snökanonerna i Funäsdalsberget om allt går som det ska räknar man med en rekordtidig start i Europacupbacken och 6-an. Ungefär en vecka med kallt väder behövs för att kunna öppna backarna och man hoppas nu på att vädergudarna ska vara på sitt bästa humör.

Den 29:e september öppnade längdspåren i Bruksvallarna och det är 30 cm natursnö och 40 km preparerat spår.

Se film här.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Utsidans Philipp Olsmeyer och hans fru Ida styr skidorna mot en enkel stuga i Jämtland och inser hur mycket vi tar värme och vatten för givet. 4 kommentarer
Utsidans medlem Hans Leghammar reflekterar över vad vi lärt oss sedan olyckan och ställer sig frågan: Hur får man tur på skidturen när man har riktig ... 4 kommentarer
Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Efter långa diskussioner kring ämnet avgifter och allemansrätt kommer här en sammanfattning av tråden och även en omröstning. Vad tycker du i frågan?

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips