Det var blandat regn och sol på förmiddagen och vinden var fullt hanterbar.
Dag 92 Brandsöya - Kvalöya
Idag var det kulingvarning längs med kusten, men dagen började med att jag försökt få ut ett gruskorn som fastnat lägst in i skeddan. Men jag hade inget tillräckligt långt och smalt verktyg så det fick vara kvar.
Dag 91 Lysöysundet - Brandsöya
Jag tog det lungt på morgonen och packade ihop i lung och ro med en liten sovmorgon. Väldigt skönt med torra underställ och nu när det är lite kallare så höll de sig mestadels torra trots regn och blåst under dagen.
Till lunch hade jag sällskap av några "strandsparvar" som hoppade runt på stranden. Men på bild blir de rätt gömda.
Dag 90 Storfosna - Lysöysundet
Gårdagens knott hade satt viss skräck i att lämna tältet, men en lätt morgon bris gjorde det hanterbart. Jag kunde till och med fota soluppgång innan jag flydde tillbaka in i tältet.
Dag 89 Tjeldbergodden - Storfosna
Från en lung kväll blev natten blåsig och regning som höll i sig en bit på morgonen. Jag hade hoppats på lite sol medans jag packade ihop för att få saker lite mindre blöta. Men det regnade på. En rätt knepig startstrand var det också, tur vad fanns en skyddad högvattensvik som jag använde.
Dag 88 Stabblandet - Tjeldbergodden
Idag var det till stor del vindstilla medans molnen lindade sig runt bergen i fjordarna.