Med full knottdiciplin på myggnäten tog det lite längre tid på morgonen. Plus att jag verkar ha tappat bort min norgekarta 17 (norr om bergen) så lite svordomar slank det ur mig när jag letade. Men vid nio var jag på vattnet.
Det var lite kyligt med ca 15 C och moln men solen började titta fram vid 11 tiden så blev det varmare.
Jag passerade en tall som inte riktigt hade koll på väderstrecken.

Paddlade under en av Norges alla broar.

Spanade in mot Bergen och det gigantiska kryssningsfartyget som låg där.

Men så var det där med lägerplats, jag hade spannat på satellit att det kanske fanns en gräsplätt bort åt Flatöy. Men det var en bit kvar och kunde bli sent utan någon garanti. Men så passerade jag en gräsplätt med bord som såg trevlig ut men med svår landning. Men ett öga på satellitbild visade någon form av ramp längre in.

En perfekt kajakramp! Så tidigt läger med bad, tork och plock.

Det blev bara 38 km idag men bra lägerplatser kan det vara ont om.



Dina blogginlägg är föredömligt korta men informativa med fina bilder. Tack för att du delar med dig av ditt äventyr.
Tjena Magnus! Väldigt kul att läsa om ditt äventyr. Nyfiken på din rutt för att komma tillbaka till starten. Är det via Finland?
Tanken är via treriksröset och gränsälvarna.
Coolt! Paddlar du längst in i fjorden öster om Lyngen och sen därifrån på nåt sätt upp till sjöarna vid Treriksröset? Stort lycka till, kommer följa med spänning!