Inlägg för paddlingsresa runt Sverige och Norge, och kanske även lite från andra långturer

Användarnamn: friluftmagnus

Intressen:

Mer på profilsidan


Dag 4 Tjuvön - Hornslandet

Idag var det fint väder, lite varmt ibland, men stänker lite vatten över torrdräkten så går det bra. 

Utligare en lite kortare dag för att få kroppen i trimm. Fått in lite mer rotation i ryggen så det blir bättre.

Vid Vitskär har de med gammal teknik staplat upp en massa sten, för mig oklart varför.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2024-05-23 22:35   aahnesjo
Ser ut som en timrad stenkista alldeles under vattenytan - troligen rester av en gammal brygga/kaj där islossningarna "hyvlat" bort översta delen. Sköt om ryggen, ett antal medrotationer kvar!
 

Läs mer i bloggen

Epilog

Det har tagit sin lilla tid men kanske jag äntligen få till en epilog till detta lilla paddeläventyr.  Med lite tankar, frågor och statistik. 

Idén till projektet fick jag när jag följde farsan målgång av vita bandet vid Treriksröset och skidning mot Kilpisjärvi i början på Corona-pandemin. Vid in och ut zoomning så låg sjöarna nära varandra och sen dök Signaldalsälven upp som ringlande korvsjö-producent nära havet. Så då fick jag idén att det skulle gå att paddla runt Sverige (och delar av Norge) med rätt kort landtransport. Sen var det bara fråga om planering och att få ledigt från jobbet. 

Etapp 153 Målgång

Det var vackert väder denna sista paddeldag. Men ganska få båtar ute jämfört med höga kusten.  Efter någon timme började jag närma mig Fagerstrand och spanade  först bort mot Indalsälvens mynningen. Men det var inte målet denna gång utan vände blicken mot Vistavarv röda industri byggnad. 

Etapp 150-152 (9-11) Höga Kusten

Med Husum passerat och bara sol i väderleksrapporten närmade jag mig höga kusten. Vid skagsudde urskilde sig då höga öarna på andra sidan fjärden.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips