Inlägg för paddlingsresa runt Sverige och Norge, och kanske även lite från andra långturer

Användarnamn: friluftmagnus

Intressen:

Mer på profilsidan


Dag 28 Påskallavik - Store Hästeholmen

Det blåste mindre idag, till och med vindstilla på morgonen, så det blev lite distans på 54 km. 

Till lunchen hade jag spannat in en fin sandstrand med gräsängar som jag tycke såg trevligt ut. Det tyckte nog också korna som fanns på ön. Kajaken blev väldigt populär när de fick syn på mig. 

Men när de började nafsa i linor och pack påsar (en började slicka mig på benet också) rettererade jag ut i vattnet igen. Sen satte jag mig på en sten 3 m från stranden och åt min lunch där. 

Vindstilla på morgonen

Nu är det klar skillnad på naturen, slut på alla trevliga hällar och tallar nu är det gräs och löv träd som gäller

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2024-06-16 23:19   SyngIA
Härliga kor, påminner om en scouthajk för länge sen när lillebror Henrik snabbt klättrade upp på vindskyddstaket för att slippa de (läskiga) slickande korna :)
 
2024-06-16 23:32   aahnesjo
Korna har snöat in på Kanotförbundets nya slogan: "Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar"
 

Läs mer i bloggen

Epilog

Det har tagit sin lilla tid men kanske jag äntligen få till en epilog till detta lilla paddeläventyr.  Med lite tankar, frågor och statistik. 

Idén till projektet fick jag när jag följde farsan målgång av vita bandet vid Treriksröset och skidning mot Kilpisjärvi i början på Corona-pandemin. Vid in och ut zoomning så låg sjöarna nära varandra och sen dök Signaldalsälven upp som ringlande korvsjö-producent nära havet. Så då fick jag idén att det skulle gå att paddla runt Sverige (och delar av Norge) med rätt kort landtransport. Sen var det bara fråga om planering och att få ledigt från jobbet. 

Etapp 153 Målgång

Det var vackert väder denna sista paddeldag. Men ganska få båtar ute jämfört med höga kusten.  Efter någon timme började jag närma mig Fagerstrand och spanade  först bort mot Indalsälvens mynningen. Men det var inte målet denna gång utan vände blicken mot Vistavarv röda industri byggnad. 

Etapp 150-152 (9-11) Höga Kusten

Med Husum passerat och bara sol i väderleksrapporten närmade jag mig höga kusten. Vid skagsudde urskilde sig då höga öarna på andra sidan fjärden.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips