BioLite CampStove 2

Tillverkare: BioLite
| Betyg: |
Skriv en egen recension
Det finns 0 ägare på Utsidan Lägg till i Min utrustning
Plus: Fungerar hyffsat för korvgrillning (för 1 person) och vattenkokning.
Minus:Svårbemästrad, sotar mycket, kräver ständig matning av brännbart material.
Kommentar: Biolite Campstove 2-köket är ett ganska tungt och svårbemästrat kök, som kräver ständig matning av lämpligt brännbart material, så som torra grenar, småflis, kottar, pellets... för att fungera. Här är det alltså eldsflammorna och inte glöden som ska eftersträvas - även vid grillning!
Om elden skulle råka slockna vid påfyllning, så utvecklas en kraftig rök, som sotar igen kokkärl och dylikt på nolltid. Då är det bara att snarast ta bort kokkärlet och försöka antända denna rök igen, förslagsvis då med en tändare med långt rör (s.k. grilltändare).
Den medföljande batteri och fläkt-klumpen bör laddas i förväg. Fläkten går delvis att ställa, så att man då kan reglera eldens effekt, men här finns även en viss inbyggd automatik, som kan ställa till det. Själva temperarursensorn sitter i pluggen och sotar snabbt igen. Detta sot behöver tas bort efter varje eldning (medelst Svinto), för att temperatursensorn ska kunna fungera.
Det medföljande kokkärlet duger i princip bara till att koka vatren med. Värmen från elden blir lätt väldigt hög, varför det lätt bränner fast, om du skulle försöka laga riktig mat i det kokkärlet. Men med bra sprutt i kaminen (och en sotfri botten) går det ändå hyfsat fort att koka upp vatten i detta kokkärl.
Vill du däremot kunna laga riktig mat, så bör du välja helt andra kokkärl och då gärna i gjutjärn. Men även här får du se upp med den höga temperaturen, så att maten inte bränns fast. Å åter igen Svinto efteråt, för att få få bort all sot.
Det finns även en grill, som ingår i vissa paket, men som också går att köpa löst. Det är i princip omöjlig att få en jämn temperatur över hela grillytan, varför du får jobba hårt med olika värmezoner. Här bör du lämpligtvis använda en IR-termometer (eller en värmekamera), för att ha koll på var de olika värmesonerna finns. Det finns heller inget lock till denna grill, varför du mest eldar för kråkorna... Men har du bara koll på de olika värmezonerna, så går det bra att grilla några korvar åt sig själv. Ska du däremot grilla mer avancerat eller grilla till fler personer, så bör du nog leta andra alternativ.
När det gäller USB-laddaren, så är ju verkningsgraden skrattretande låg, under 0,5 %. Så räkna med mycket eldande för kråkorna, om du bara ska ladda mobilen med hjälp av ren eldkraft. Att däremot ladda mobilen under matlagning, kan väl dock funka hyffsat. Dock är en renodlad power bank att föredra.
Plus: Bra med termoelektrisk generator med USB, användbart som portabel grill.
Minus:Tungt, Dyrt, Svårstartat, Svårmatat som bara kök, Sotar mycket.
Kommentar: Fick ett sådant här kök i present av teknikintresserad människa i bekantskapskretsen, tillsammans med grillen och kokkärlet och lite extra grejer som lampor och annat att koppla till köket.
Som grill fungerar det bäst.
Som kök att koka vatten på är köket dugligt, men man måste hela tiden lyfta kärlet man kokar i för att fylla på köket med bränsle för att mata elden. Det leder till många kokavbrott och det tar väldigt lång tid att koka upp en liter vatten. I "grillmode" finns en matningslucka till själva grilltillsatsen som medger bättre och mer effektiv matning.
Kokkärlet är väldigt högt och köket i sig själv är väldigt högt, varför det lätt blir "vickigt".
Det är - i förhållande till andra kök väldigt tungt. Närmare 1 kg utan något kokkärl.
Kommentar: För alla oss som prioriterar att kunna ha obegränsat med batteriström ute i fält och därmed kunna ta det faktum att få bära på ett kilo (935 g) extra. Eldningsförbud kan förstås ställa till det, men det innebär ju oftast att man istället kan fälla ut sina solpaneler.



