Vilken typ av GPS i bil???

Hej där. Jag funderar på att köpa GPS för att ha i bilen, har aldrig haft någon GPS innan så detta är något nytt för mig, tanken är då en som är lätt att ta med sig när man byter bil. Har läst lite på nätet och funderar på Magellan Gold eller Platinum men även tittat lite på Sport trak pro/map men fått uppfattningen att dom mest är för skog o likanade rätt eller fel?. Garmin Street pilot 3 är väl den ultimata igentligen, men hallå priset är ju en glädje dödare av stora mått. Kan väl tilläga att jag mest är i västra Sverige :) Södra sverige Danmark o Norge.Så är det någon i detta avlånga land som har erfarenhet av vad man skall välja eller någon bra sida man kan läsa på så skulle det vara väldigt bra.Tacksam för alla svar.
Mvh Bernhard i götet.
 
GPS för bil

Du nämnde StreetPilot III och jag håller med om att det är den bästa för bilbruk men att den kostar mycket. För ungefär halva priset så kan du köpa en Garmin GPS V. Den har en mindre skärm som inte har färg och mindre (19 MB) minne som heller inte är utbyggbart. Å andra sidan är GPS V mindre och smidigare att bära med sig. Dessutom har den samma väl fungerande autorutt-funktion, d.v.s. som i originalmonterade navigationssystem i bilar talar du om vart du vill och burken väljer ut en väg åt dig och guidar dig sväng för sväng. Kör du ändå fel så räknar den ut en ny väg o.s.v. GPS V och SP III är de enda jag känner till som har den funktionen. Det är inte en nödvändighet att ha autorutt i bilen men det är en ny dimension som definitivt gör GPS:en mer användbar för ändamålet.

Om du köper någon annan handburen GPS så spelar det inte så stor roll vad den egentligen är avsedd för utan det viktiga att titta på är att den har en skärm som är läsbar på det avstånd du kommer att ha den i bilen, att den har tillräckligt med minne för att ladda ner kartor och det viktigaste av allt att du själv trivs med den så att den blir använd och du lär dig den. När man är ny ställer man sig då alltid frågan hur mycket är tillräckligt med minne och det finns tyvärr inget entydigt svar på frågan för det beror på hur du använder den men du kommer en bit på väg om du läser lite äldre trådar här på forumet och så kan du fråga vidare när du har begränsat urvalet lite mer.

När man skall köpa GPS eller bara lära sig mer så finns det en webbplats man absolut inte får missa och det är, http://joe.mehaffey.com/
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Re: GPS för bil

Tack för upplysningen, läste om en GPS V som var till salu men den var inte köpt i Sverige (Ej USA), läste någonstans att man skall akta sig för dessa, vet inte om det är sant eller bara en myt, någon som vet svaret?
/ Bernhard
 
Re: Re: GPS för bil

Det som är intressant är vilken grundkarta den har. I USA säljs de med en grundkarta som täcker nord- och sydamerika. Här i Europa säljs den så kallade Atlantic-versionen (Europa och Afrika) och den är att föredra eftersom man inte alltid kan ha detaljerade kartor överallt där man vill vara.

Detta gäller för övrigt alla Garmin och de flesta Magellan-enheter med karta (vissa Magellan skall enligt uppgift kunna ladda ner en ny grundkarta).

Eftersom det med GPS V alltid medföljer en CitySelect CD med detaljerad kartinformation måste man om man köper begagnat också kontrollera att denna är för Europa och vilken region som är upplåst: http://www.garmin.com/cartography/mapSource/cityselectEuroREGs.html

Du måste utöver själva CD:n se till att få med den kod som är knuten till enhetens serienummer. Detta är helt nödvändigt för att kunna se och ladda ner kartinformationen i GPS:en! Koden kan t.ex. se ut så här: VFHL7-6FCCB-GDWSA-NVBO5-H4RE7.

När man jämför priser skall man ha i minnet att till GPS V (och StreetPilot III) ingår detaljerad kartinformation och hållare i priset medan man till de flesta andra kart-GPS:er måste köpa till det.

Annars har jag inte hört att det skulle vara några problem med utländska enheter förutom att det är lättare att reklamera en svensksåld enhet i Sverige förutsatt förståss att det är garantitid kvar och att du får originalkvittot med. Om man inte får hjälp där man köpt enheten kan man alltid skicka den till Garmins europeiska servicecenter i Storbrittanien.
 
Köpa nytt

Nu säljs ett paket som kallas GPS V DeLuxe, där karta med upplåsningskoder för samtliga sex (?) regioner ingår. Kan köpas hos exempelvis GPS Warehouse, men det erbjudandet finns kanske i Sverige också?

Anders
 
Tror det var Pelle som skrev att det viktiga är att den har en skärm som är läsbar på det avstånd du kommer att ha den i bilen och att den har tillräckligt med minne för att ladda ner kartor. Det är dessutom ett stort plus om du kan ta med dig enheten smidigt ut ur bilen och promenera med den.

Att ladda ner många MB kartdata seriellt till en GPS är ganska tråkigt och tidsödande. Om du tillhör dom som kör omkring mycket så är det därför nästan ett måste med mycket minne.

Behöver du inte autorouting i bilen så tycker jag absolut du ska titta på Garmin E-map. Köper du till 64MB minne och USB-laddare så blir det knappa 6500kr. Då kan du ladda nästan hela Norden på en gång i Metroguide karta med adressregister och får en bärbar GPS med hyfsat stor display.

Den större skärmen, 40MB mer minne, och snabbare kartladdning motiverar merkostnaden på ca 2500kr över en Garmin Vista med mindre skärm, seriell laddning och 24MB fast minne.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips