vilken karta till garmin etrex legend

kommer att andvända den i skog och på mindre vägar
men även på större vägar måste man ha 2 olika kartor eller ? finns det någon komplet karta.
 
Friluftskartan på papper är bäst

Har själv en Legend men har ingen större erfarenhet än så länge annat än av Europavägkartan. Den är bara användbar på vägar och har dålig täckning i t ex Norrland och Norge. Dessutom mycket begränsad information avseende landkonturer i sjöar och skärgård.

Jag tror inte att du klarar dig helt utan papperskartor i terrängen dessa ger en helt annan överblick och mera information än vad som finns i Sportmanships vektoriserade friluftskarta se tidigare inlägg här på forumet.

Thure
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips