Jag skulle gå fram så här: Køp en rotationsgjuten kajak. Den tål stryk, och är som regel billigare. En Valley Aquanut PE t.ex. (lekfull allround kajak som passar både nybörjaren och den mer erfarne)
Roderløsa kajaker får heller inga problem med roderet.... Och paddlaren blir illa tvungen att lära sig rätt teknik.
Tänk också på vad du skall använda kajaken till. Funktion skapar form.
]Gå på kurs!!!! Då lär du dig att bedömma din egen förmåga att handtera olika förhållanden. Att ge sig ut i förhållanden man inte behärskar kan få förödande konsekvenser.
Börja inte med att paddla ensam. Lär av andra. Fråga. Prova olika saker.
Torrdräkt är ofta ett måste. Undet vinterpaddling t.ex.
( Men en torrdräkt som rivs sönder, kan vara livsfarlig. Om jag håller på med rockhopping anväder jag 5mm neopren (även under vintern) Det tar av för stötar och tål rejält mycket stryk.)
med torrdräkt vill du sannolikt lära dig en del saker fortare därför att du lättare tål ett dopp eller tio. Man blir mer avspänd helt enkelt.
Lär dig så många självräddningstekniker som möjligt, och öva varje gång du paddlar. Själv avslutar jag alltid med att öva olika tekniker.
paddling handlar om at hela tiden lära sig något nytt.