Var prova TNF Prophet 65?

Granite Gear ?

Är det någon som har lite feedback på Granite Gear i fält?

Mycket intresserad av dessa säckar....

Vad säger forumet? Är de bra ? På vilket sätt? Vilka nackdelar finns ?
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Är det någon som har lite feedback på Granite Gear i fält?

Mycket intresserad av dessa säckar....

Vad säger forumet? Är de bra ? På vilket sätt? Vilka nackdelar finns ?

Jag har skaffat mig GG Nimbus Meridian tidigare i höst. Har provat ryggan ett par ggr på dagturer men den riktiga prövningen är när jag kommer ut på vandring på flera dagar med säcken. Tyvärr får jag be att få återkomma nästa höst med synpunkter på den. Jag tänker iaf använda säcken till Pyreneerna nästa år som jag planerar att åka dit och vandra i ett par veckor. Min kompis har Vapor Trail och har använt den i 1 vecka på Kebnekaise där hon bla gjorde flera toppturer. Hon hade packning på 14 kg och var jättenöjd med säcken.

Jonas
 
Granite Gear Tack !

Tack "greenjuice" !
Lycka till med sääcken och återkom gärna med en recension när du har testat mera...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips