Vandringskänga eller pjäxa?

a.boden@swipnet.se (hans)

Gäst
Jag står inför att skaffa långfärdsskridskor och är novis på området. Har ett par Meindl Super Pirsh kängor som har rejält styv sula. Nu undrar jag om man skall gå på en skridsko för känga (typ Skyllemark Birka), eller om det är bättre att satsa på en "riktig" pjäxa och skridsko med klick-in bindning i stället? Vad är fördelen med att använda "riktig" pjäxa framför vandringskänga. Åker en del telis och har ett par Scarpa T1:eek:r (höga plastskor). Detta är väl inte att tänka på för skridskobruk, eller? Tacksam för tips och råd!
 

thure.bjorck@sssk.se (Thure Björck)

Gäst
Vandringsskor!

Detta har debatterats förr här i forum långfärdsskridsko.
Min egen uppfattning är att lämpliga vandringskängor är bättre än telemarkspjäxor för att de är lättare och bekvämare. Man har ingen användning av den kraftiga sulan på telemarkskängor vid skridskoåkning och läppen framtill är ivägen vid promenader och bilkörning. Det viktigaste är dock att hitta en känga som passar din egen fot och att ställa in skenan optimalt i förhållande till foten.
Se också http://www.sssk.se/utrustning/index.htm#_Ref347158976
En vikt på ca 700 gram styck i storlek 42 ger erfarenhetsmässigt en lämpligt styv sko.
Snabbindning passar flera vandringskor speciellt de som har randsydd sula som t ex Alicos långfärdsskirdsko och vandrarkänga som säljs av bl a Slipspecialisten på St Eriksgatan 10 i Stockholm.


Thure


PS Jag har för mig att den Meindlsko du nämnde har mycket höga skaft. Jag ser inte någon fördel med skaft som är högre än ett par cm ovanför fotknölarna (malleolerna).
DS
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips