Vandring i Lake Distrikt

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag tycker det är OK att starta en tråd och ställa en eller flera frågor. Om någon sitter på svaret och vill berätta kan hen göra det. Om någon sitter på svaret, men inte vill berätta kan hen avstå från att berätta. Svar som "googla själv" och liknande tycker jag är dåligt. Det skulle inte bli mycket kvar av Utsidan om alla vägrade att dela med sig av erfarenheter. Dessutom när man googlar friluftslivsrelaterade frågor får man ofta upp sånt som skrivits på Utsidan och andra fora. Om alla konsekvent skulle svara "googla själv" skulle det inte stå mycket information på dessa fora och det skulle finnas mindre information att få tag i genom googling.
Hmmm, som svar på TS första inlägg så kan jag rekommendera lite googling på Bob Graham Round. Det är en runda kan jag säga, med start i Keswick. Den kommer jag ta mig an och springa inom några år. Kompisen och jag tränar för detta utmaning.
Man kan vandra den också.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips