Val av Turskidor mm... ???

Tänkt att jag ( 170/90kg ) ska köpa längd/turskidor... för att börja röra lite mer på mig... blir väl lite blandad åkning... dels preparerade spår o dels lite ospårat... ev nån fjälltur....
jag har nu fått för mig att köpa skidor med
stålkant , vallningsfria o något bredare.... typ SALOMON X-ADV 69... eller liknande

Har Alpina BC 1550 pjäxor till Långfärdsskridskorna med NNN BC/Rottefellabindn. och min tanke var att kanske kunna använda dessa även till skidorna.... dumt eller ???

Vad bör jag köpa.... Ge mig tips !!!
 
Jag köpte ett par Åsnes Vikafjell FL (fäste för stighudar) förra säsongen. Min slutsats är att de funkade toppen på fjället men var jobbigt pga att de var för smala när man kom ner i skogen där det var *mycket* snö. Jag sjönk ner till knäna ibland och då blir det jobbigt.

Däremot funkade de förvånansvärt bra i spår som jag kört några dagar nu. Man ser lite eljest ut med fjällkläder och turskidor bland all spandex. Hunden har också fått dra nån gång så då såg man verkligen annorlunda ut (inget hundförbud där samt att han inte springer i spåren).

PS. Vikafjell är inte vallningsfria men har 75% stålkant. Jag har dock samma pjäxa som du och det lirar.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Skidor

Jag tror du behöver fundera en gång till på var du tror du kommer att använda dina skidor mest och köpa ett par skidor för detta, försök inte täcka in ett för stort användningsområde som du kanske inte behöver. Skidor för speciella tillfällen går att hyra.

Ska du åka i preparerade spår behövs varken breda skidor eller stålkant. Vallningsfria kan vara bra om du bara åker ett par gånger om året och inte vill lära dig valla. Ska du motionsåka oftare än så är det risk att du lessnar på att vallningsfria skidor glider så pass dåligt.

Salomon xadv 89 verkar vara en turskida tänkt för utförsåkning, vill du ha en Salomonskida så tror jag att någonting ur deras snowscape-serie skulle passa dig bättre.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips