Västra Hoiganvaggi

Jag ska om två veckor vandra söderut från Riksgränsen längs med leden mot västra delen av Hoiganvaggi och där ta dagsturer och bland annat prova att fiska lite.

Hur ser det ut i detta område avseende terräng, samt tält- och fiskemöjligheter?

Tack på förhand
 

Bilagor

  • DSC_1185.jpg
    DSC_1185.jpg
    49.9 KB · Visningar: 416
Som jag minns det är det relativt flackt med sluttningar som bildar hyllor, lättvandrat och ingen brist på tältplatser även om det fanns en hel del sanka partier. Fisket kan jag tyvärr inte uttala mig om.

Skickat från min SM-G390F via Tapatalk
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

avslutad210712

Gäst
Lättvandrat och vissa partier påminner nog mer om klippor vid havet än fjällmiljö. Tältplatser inget problem. Fiske som sagt svårt att sia om men eftersom du passerar ett antal sjöar med jämna mellanrum så finns nog möjlighet till det också. Läste någonstans om någon som haft bra fiske nedanför vindskyddet i Stuor Kärpel
 

avslutad210712

Gäst
Har för mig att sjön vid Sjangeli är undantaget. Kolla på nätet
 
Vi gick där för några veckor sedan, som sagt var lättvandrat om man följer hyllorna. Men det innebär att man inte alltid är så nära vatten, så man får leta lite efter bra tältplatser i den västligaste delen. Fin dal annars, ingen aning om fisket är bra dock.
 
Var där förra sommaren, dåligt med fisk i hoiganvaggi, men i vattnet som går från stor kärppel mot katterjaure fick vi några öringar.
I övrigt som de skriver ovan.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.