Utrustning för Liongrat, Matterhorn

Är tacksam för tips om utrustning för Liongrat på Matterhorn. Vilken utrustning behövs, behövs inte? Vi är ett replag om 2 pers för klättring i slutet av juli. Bör man ha med sig kilar och friends för att leda eller är "alla" svårare passager försedda med fasta rep eller bult?

Utifrån graderingen ser det inte ut att vara svårt även om det är exponerat, men man vill inte heller underskatta graden. Ska man räkna med många firningar på nedvägen och hur långa är firningarna ungefär? Slutligen, hur är accessen från Cervinia respektive Zermatt om man t ex parkerar bilen i Cervinia och väljer Hörnligrat för nedfärd, tar man sig enkelt tillbaks till Cervinia? Några andra generella tips?

Stort tack!
 
for information sa var liongrat "stangt" i slutet pa forra veckan med anledning av rikligt stenfall. Hela zermatt/cerviniaomradet har utstatt varmare vader an normalt sa det ar manga exponerade sprickor pa glaciarerna mellan plateau rosa och castor. Hornligrat var dock oppet.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Förresten så var sensommaren 2002 också skit. Vad jag vet kom ingen upp på Matterhorn under många veckor. Inte ens från Zermatt gick det bra. Även vårt försök gick om intet.

Tur att man inte tänkte göra ett nytt försök igen den här sommaren...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips