uppdateringstips på befintlig utrustning

Har äntligen lyckats skrapa ihop en någorlunda komplett utrustning. Allt är inte i topp och planerar att byta/kompletera nån pryl per år. Ge mig gärna tips på vad och varför :)

Ryggsäck: bergfaus C7 pro 70+10, bra, väger dock 3kg med bärsystemet.

Tält: hilleberg nammajt 3gt med bottenduk. Perfekt tält för 2 och min hund. Ett mindre tält som komplement för ensamvandring med hund tas gärna emot.

Kök: gas 27 trangia.

Kängor: meindl mfs vakuum, ej gtx

Liggunderlag: thermarest trail pro

Sovsäck: haglöf zenzor 1s komfort t0c, är ytterst varmblodig och klarar ej av att
tstänga den i lättare minus.

Lågskor: meindl quito gtx

Enligt mig själv vandrar jag lite för tungt och söker lite lättare alternativ. Vandrar oftast sommartid i nordiska fjäll.
 
Hej,
Om du vill komma ner i vikt tror jag att det första du ska göra är att se över din ryggsäck - där finns det en hel del vikt att spara (http://www.ospreypacks.com/en/group/superlight/exos_series)... Men det kanske kräver en del viktminskning på andra prylar först beroende på hur mycket du bär på nu.

I övrigt kan jag (även om det kostar några kronor) tipsa om:

Hilleberg Nallo 3 GT (http://hilleberg.se/sv/product/nallo-3-gt)
Western Mountaineering HighLite (http://www.westernmountaineering.co...cts&page=sleeping-bags&cat=extremelite-series)
Klymit Inertia X Frame (http://klymit.com/index.php/products-1/sleeping-pads/inertia-x-frame.html)
Thermarest NeoAir (http://cascadedesigns.com/en/therm-a-rest/mattresses/trek-and-travel/neoair-all-season/product)
Primus Eta Express (http://www.primus.se/Templates/Pages/ProductSheet.aspx?ItemId=79529)

Hur mycket bär du på för närvarande?

I övrigt tror jag att den största viktminskningen går att få på att inte ta med sig "bra att ha-prylar" och onödigt varm sovsäck då man ändå har med sig underplagg som går att sova i.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

guaruska

Avslutat
Jag tycker att du får göra grovjobbet och leta mycket själv. Saker som andra har/rekommenderar kanske inte passar dig.
Om du vill bli lättpackare så bör du byta:
din rygga
din sovsäck
ditt liggunderlag.

Jag vandrar med min sambo och 4 småbarn och utrustning därefter.
Min rygga är en GoLite Odyssey 90 liter som väger ca 1,5 kg. Hon har en GoLite Quest 73 liter på 1,4 kg (eller om namnen på ryggorna är tvärtom)
Liggunderlag från Jysk 6 mm skum som väger 115 g, men för komforten har vi varsin (vuxna bara) extra halva av samma underlag för att ha dubbelt från rumpan och upp. Det finns numera ett 12 mm tjockt i samma material, som väger ca 265 g.
Inga kuddar, men lättviktsörngott som vi lägger kläderna i.
0-graders sovsäck på 506 gram. Sidenlakan på 75 g.
Gasolkök Fire-Maple 117t från www.packalatt.se som väger 94 g på min våg. (funkar inte bra med 400 g gasolflaska, slangen e för kort)
Vi har två två-manna tält som vardera väger 1,4 kg. Det bästa av dessa två är Terra Nova Voyager Superlite, som är ett självstagande (förutom den lilla absiden) stormtält.
Vi har även en tarp på 2,5x3 m som väger 400 g och ett myggnät för säkerhetens skull och det väger ca 300 g. Med myggnätet kan vi med barnen sitta och äta i lugn och ro, t ex.
 
Pryttelbytet är du säkert karl nog att sköta själv inspiration kan du söka på biblioteket, Jörgen Johanssons lättböcker samt Ray Jardines Beyound Backpacking m fl.
go tur
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.