Unna eller Soulo

Nej, du övertolkar vad jag skriver...jag skrev att jag gillade mitt Soulo för att det har en absid då jag gärna lämnar mina saker utanför innertältet. Skrev ingenting om Unna då jag inte använt ett sådant.
Däremot enligt Hilleberg har Unna ingen absid, du kanske ska kontakta dom istället.

Vill du svara TS genom att beskriva ditt Unna kan du göra det men kom inte och påstå att jag menar saker jag inte skrivit.

Jag har varken påstått att du menar vad du skriver eller vad du inte skriver... ;-)
 
Premiärturen var lyckad och jag uppskattade verkligen innerutrymmet och samsades bra med min 120-l-säck. Hanteringen av tältet är mycket enkel. Skönt att kunna sitta inne och pyssla/packa. Det var väldigt smidigt att koppla loss innertältet inifrån, stort utrymme när det regnade och ett torrt innertält i packningen. Ser framför mig att det blir grymt smidigt att snabbt kunna resa ett vind/regn-skydd med bara yttertältet

Nu måste jag bara testa ett Soulo för att själv kunna svara på frågan :)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.