tvätta rep

Så var det dags att ge repet en omgång i badet. Skulle vilja veta vad som är bäst för repet. Tidigare har jag kört med bara vatten i badkaret några vändor, men jag vet inte hur pass rent det blir. Har även provat blanda i lite såpa och det kan jag inte rekomendera, repet blev i stort sett statiskt. Borde man köpa en burk med reptvätt eller hur gör ni??
 
Reptvätt.

Beal har ett bra reptvättmedel som du kan handtvätta med eller köra i maskin. Om du handtvättar köper du oxå en "repborste" och använder. Om maskin väljs rekomenderar jag att du "tvättar ur" den så att inte det finns annat tvättmedel kvar. Linda repet i en daisy cain och stoppa det i örngott/påslakan för att inte repet ska komma i kontakt med trumman och skada sig. Och viktigast, följ de rekomendationer som finns på tvättmedelsförpackningen/repet! Låt inte repet torka i sol efteråt.

Lycka till.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.