Tropikhjälm?

Hej.
Tropikhjälm är det är väl inte det bästa att ha på sig i värmen, men å andra sidan så känns det som en pryl som är fräckt att ha hängandes på väggen hemma. Sen så måste det ju ha varit något som var bra med dem också. Men var får man tag på en?
Har sökt på nätet utan att få några vettiga resultat. Är det någon som har koll på om det går att köpa tropikhjälmar någonstans i sverige?
 
Tropikhjälm

Hej hopp

Jag letade själv efter en som födelsedagspresent till min bror, hittade ingen i Sverige men väl på nätet. Brigade Quartermasters http://www.actiongear.com säljer sådana, nu för $18. Du hittar den genom att skriva in "tropic" i sökfönstret. Min slutnota hamnade på 405 kronor med frakt men jag har för mig att den var något dyrare då. Lycka till!
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips