Tossåsen - Lunndörren 1 natt i tält

Jag gör en ny tråd om detta, den gamla finns här, vet ej hur man flyttar trådar http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=78045

Har i princip bestämt mig för att det blir vandraing från tossåsen till lunndörrarna, lunndörrspassagen och till lunndörrenstugan, har jag rätt i att det är 13 km en väg eller är jag helt ute och cyklar? Ska ha med mig en gubbe(make) två 8(9) åringar, tälta en natt vid lunndörrstugan för att sedan gå samma väg tillbaka. En topptur kanske blir av men tvivlar på det. Barnen är inte allt för tränade för fjällvandring. Vi har ett 4 p tält som vi ska få plats i med en mindre hund(har ytterrum på tältet till packningen). Stormkök, sovsäckar, liggunderlag, kläder mm ska med så blir tung packning.
Är leden till lunndörrstugan längre än 13 km kanske det räcker att vi slår läger i närheten av värmestugan som finns mitt i passet.
 
Jag svarar i denna tråd oxå då. Hoppas det är ok.

572x441_KartaJamtland-332x255.gif


Här ser du lite avstånd i jämtlandsfjällen. Det verkar vara 22 km från Tossåsen.
Från Vallbo är det ca 13 km men dit blir det lite långt att åka från Vemdalen.

Ett annat tips kanske är att åka till Kläppen / Ljungdalen och gå till Helags och tälta där?
 
När ni ändå har tält kanske det inte behövs några fasta planer? Gå som det känns bäst för dagen och slå läger på den plats ni blir förtjusta i.

Det är nog häftigt att göra en övernattning inne i passet. Väldigt fint och tacksam terräng och de yngre kan nog tycka att det är häftigt. Lunndörrsstugan är visserligen fin även den och vid tjärnen innan stugan finns fina tältplatser.
 
Jag tror att ett tramp mellan Tossåsen och passet i Lunndörren ger mer än att trampa från Vallbo till Lunndörrsstugorna. Bifogare en liten bild från platsen alldeles innan passets vindskydd.

Detta är ett fint ställe...

Mvh Pzon ..
 

Bilagor

  • lunndörren.jpg
    lunndörren.jpg
    42.5 KB · Visningar: 1,924

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips