Topptur runt Trysil?

Hej,

funderar på att åka till Trysil nästa säsong (med piståkande sällskap) och har förstått att det inte är för det fina topptursförutsättningarna man åker dit. Men finns det något i området som ändå skulle kunna vara ok? Om man är beredd att åka nån timme med bil?

/Måns
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Den är ganska långt bort och kanske en lång anmarsch. Har tänkt på den i många år men jag var inte kunnat motivera att sticka bort så länge en hel dag än... Elgåhogna är helt ok och ganska många går den. Annars är det ju ett snörikt område, särskilt i år, så det borde gå att hitta nån fin skogskörning på 100-200 hm nånstans.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips