Tips på vandring i Stockholm

Vi är ett gäng fackföreningsanslutna brevbärare i södra Stockholmsområdet som har gjort det till en vana att återkommande arrangera dagsvandringar för medlemmar och vänner. Så här efter ett par års knatande har vi gått de flesta av Sörmlandsledens sträckningar inom Stockholmstrakten. Nu är det dags att styra upp ännu tur, lagom inför nästa nummer av klubbtidningen där vi ska annonsera om det och på så sätt locka med medlemmarna.

Det ideala är om leden/etappen är någorlunda lätt att nå med kollektivtrafiken, och helst att den inte ska vara lägre bort än någon halvtimme-40 min från centrala Stockholm.

Någon som har något bra tips?
 
Roslagsleden

är mitt tips som utgår från Danderyd några hundra meter från buss nr 611 från Danderyds sjukhus. En kortare dagstur kan ju vara till Karby gård där buss också finns tror leden går under vägen där bussen kör. Från Karby Gård buss 610 från Vallentuna, Karby gård till Danderyd där Tbanan ansluter. Den delen på roslagsleden är ju i och för sig minst roligt då det är mycket breda stigar, elljusspår och mycket samhällen man passerar.

Går ju såklart att fortsätta också eller börja vid Karby gård och vandra till exempelvis Angarn där det också finns bussanslutningar. Då får ni mera skog och vanlig stig.
Go tur Kjell
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Värmdöleden 25 km, tyvärr verkar det finnas dåligt med information på nätet om den, den ansluter också till Booleden

http://www.svetur.se/sv/varmdo/products/140667/Varmdoleden-med-Gottholmarundan-och-Tjustviksrundan/

http://www.nacka.se/web/fritid_natu...n/friluftsomraden/velamsund/Sidor/vandra.aspx

En udda etapp, som inte så många vandrar är Upplandsleden etapp 29-31 BÅLSTA-SKOKLOSTER, man kan vika av t ex till Sigtuna på den

http://www.upplandsstiftelsen.se/etapper/etapp-29-31-balsta-skokloster__4880
 
Tack för fina tips! Fastnar särskilt lite för Booleden. En länk till en beskrivning av leden var användbar: http://www.nacka.se/web/fritid_natur/Documents/Boo_leden_webb.pdf

Roslagsleden kan också vara ett alternativ. Kanske etappen Karby Gård till Angarn skulle kunna vara något.

Etappen på Upplandsleden, Bålsta - Skokloster, har jag gått för några år sedan. Den är mycket vacker, men lite för lång för en dagstur med plan på återvändande samma dag tycker jag. En bra tur om man tar med ett tält, då kan man passa på och besöka slottet innan man åker tillbaka!

Inga fler tips? Någon som hört om Frödingeleden och vet något om den?
 
Måste det vara en led?

Knalla runt Kottlasjön och sen ner efter vattnet vid Mölna för att passera genom Kappsta och sluta vid t.ex Aga eller gå hela vägen till Ropsten. Nu talar vi om Lidingö, men ingen "riktig" vandringsled utan motionsspår/promenadstigar. Finns både naturupplevelser, kultur och historia.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips