Tips på turgodis

Vad har ni för godisfavoriter på turen? Nu tänker jag "köpegodis", har inte kunskap/intresse att göra egna grejer, kan möjligen blanda jägarsnus men då kan jag lika gärna köpa en Frukt&Mandel :LOL:

Själv brukar jag mest leva på choklad och nötter men har ibland saknat något som man kan suga på under lite längre tid.

Jag hade en gång med mig någon slags energibar som när det kröp ner mot nollan blev som en glasbit att tugga på, inte så lyckat. Tänker att även en del godis kan ha mindre bra egenskaper som man kanske bör undvika...

Så, har ni några favoriter som funkar bra? Rent subjektiva åsikter om vad som är gott funkar alldeles utmärkt men om någon kan bidra med mer vetenskap (tänker att t.ex. salt godis kanske kan ha en funktion) så är det naturligtvis intressant.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Naturgodis från tex Örtekram. Kokostärningar var en hit på årets vandring. Ingefärakuber var grymma oxå
 
Jag brukar försöka ta med frytorkad kiwi och ananas. Har testat att torka själv i varmluftsugn, men då blir de ju inte spröda som då de frystorkats.
 
Nötter av olika sorter, gärna saltade och blandade. Trevliga bars, tex Moonvalley,clif bloks, lite vanligt godis, det brukar bli lite blandad kompott efter sug och tillgång.
 
Man kan balansera nötblandningen med rostade kikärter. Finns i affärer med mat från Mellanöstern/Centralasien. Vill du ha lite "vetenskaplig" uppbackning, så kan man ju påstå att nötternas och kikärtornas proteinsammansättning kompletterar varandra :), samt att man får med lite långsamma kolhydrater (nötter består nästan bara av fett, protein och fiber) men jag tycker helt enkelt att det är gott ihop. Jag blandar ungefär lika delar valnötter, mandel och kikärter.
 
Mandelmassa brukar jag köra när det är kallt. Blir inte så stel av kylan. Sen brukar jag alltid plocka med mig lite lösviktsgodis för att lyxa till det. Några werthers original är aldrig fel. Tycker även det är kul och gott att poppa popcorn. Tar lite plats väger inte så mycket och känns lyxigt.
 
Torkat kycklingbröst, torkad fläskfilé, torkat älgkött, torkat renkött, torkade äpplen, nötter, salami,. Söta saker endast om jag kan få riktigt starkt kaffe till.
När jag var yngre tålde jag sött bättre, nuförtiden sitter gärna den söta smaken kvar i munnen och jag blir illamående. Obs. jag är inte sockersjuk! Men de söta smakerna passar mig inte riktigt.
/John
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips