Tips på tältplatser man kan tas sig med bil

Hej,

Nu har jag införskaffat mig ett nytt tält i storleken a la mindre lägenhet och skulle gärna vilja prova det under några dagar. Har någon tips på trevlig tältplats inom två timmars körtid från Stockholm, där man kan köra fram hela vägen med bil? Vill gärna ha det uppsatt i alla fall två nätter, så det vore trevligt om det fick stå uppe ostört. Finns det närhet till ett utedass så är det ett klart plus. :)
 
www.camping.se är antagligen bästa valet av ett par anledningar:

1. Terrängkörningslagen begränsar möjligheterna att köra ända fram
2. Inom allemansrätten är det lite tveksamt att övernatta flera nätter i rad på samma plats

Det finns gott om campingplatser som har tältområden som inte är markerade tomter utan områden där man fritt sätter upp sitt tält. (Lite sent på säsongen nu bara.)
 
Det var därför jag skrev "tveksamt" och inte "förbjudet":)

Jag tycker inte riktigt det rimmar med allemansrättens intentioner att ta bilen till en plats och där ställa upp tält flera nätter i rad. Ställen som går att nå med bil kanske bär/svampplockare och folk som gör dagsturer vill kunna nyttja.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Bumper tråden liteT

Glömde tacka för de svaren som kom. Dessvärre kom vi aldrig iväg men tänker att nu till helgen blir det av, men förmodligen bara en natt. Är det någon som har konkreta tips på var man kan stanna. Just nu kollar jag på Trosa camping.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.