Tips på lägerplats?

I sommar, närmare bestämt i början av Juli ska jag under drygt två veckor göra ett fotoprojekt i naturen.
Jag kommer att ge mig ut ensam i skogen och sova i vindskydd. Mitt mål är att inte ha någon kontakt med omvärlden.

Själva fotoprojektet kommer vara en dokumentation av hur jag upplever ensamheten och isoleringen i naturen. Det handlar alltså inte om överlevnad på något sätt.

Nu till min fråga. Jag behöver hitta en lämplig plats där jag kan slå läger. Mina kriterier är; att det ska vara vid en sjö med bra fiskemöjligheter, gärna inom en mils radie för tillgång till dricksvatten och att det är så liten chans som möjligt att jag stöter på andra människor.

Alla tips mottages tacksamt.

/David
 
Hmm, alltså bor du vid en sjö så har du ju dricksvatten där, så fattar inte det här med en mil?

Är det civilisationen en mil bort du vill ha, för det är rätt knepigt att hitta platser i Sverige där det är minst en mil till närmaste hus faktiskt.
 
Var i landet finns du?

Jag tror att det är ganska enkelt att hitta nån liten väglös sjö där det i princip inte passerar en själ på två veckor.
 
Jag befinner mig i Göteborg men är ganska inställd på att ta mig en bit uppåt i landet till tex Dalsland, värmland eller dalarna.
 
I norra delen av Hälsingland, närmare bestämt runt orterna Ramsjö-Hennan, finns det gott om sjöar med bra vatten och bra fiske. Om man väljer rätt sida av sjöarna, d.v.s. den sida det är svarast att ta sig till sa är risken att stöta pa människor ganska liten (dock kan man se dem pa hall).
 
Gå in på google och hitta den mest avlägsna sjö du kan på västra sidan av E4, söder om Jönköping. Mellan Vaggeryd och Torsvik finns stora och folktomma skogar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips