tips på berg att bestiga i fjällen.

Har vandrat endel med min schäfer, men funäsfjällen/grövelsjön är väll det mest steniga/branta med han. Har vandrat uppförkebnekaise utan honom och planerar nu ett nytt berg helst nått av dom 11 med 2000 moh. Dessa reservat där hund inte får vara med gör det rätt besvärligt att lägga upp nån rutt för mig.

Han och jag har bra kondition och har vana med att dela tält...
Så till frågan;
Tips på berg i fjällen med hund, erfarenheter, nått att tänka på vid denna plats med vatten tillgång osv,osv.
Samt letar jag ett nytt tält, har kollat endel men tips är aldrig fel.
Ska vara lätt, väldigt väl ventilerat även vid regn, blöt hund är inge kul i tält har jag märkt.. En yta för 2 personer räcker.
/andy.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips