Tips på 3-dagars tur med packraft

Jag har via youtube fått upp ögonen för packrafts och tycker det verkar fantastiskt och skulle vilja göra en tur på cirka 3 dagar. Jag har paddlat kajak ett par gånger och skulle beskriva mig själv som relativt nybörjare.

Jag är alltså på jakt efter en 3 dagars tur som gärna får vara kombinerad vandring/paddling (fast fokus på paddling) och mer vildmark än bebyggelse. Jag kommer att sova i en hängmatta så god tillgång på övernattningsplatser med träd är ett måste.

Jag väntar med spänning på era tips.
 
Fuluälven

Hej. Kanske Fuluälven i maj med start Mörkret kan vara något. Jag har inte kört den själv men läst och planerar att köra den.

De större älvarna i norr funkar hela sommaren men då bör du köra i sällskap. Ex Kalix älv eller Pärlälven.

Arvid
 
Fuluälven

Jag kapar tråden lite. Hoppas på överseende. Arvid -Jag är sugen på upplägget Fuluälven i maj med start Mörkret. Om du har tid och lust vore det toppensnällt om du utvecklade hur en sådan färd skulle kunna se ut med tex slutpunkter med färden och jobbiga partier. Är också nybörjare och skulle vara tacksam för lite hjälp på traven.

Johan
 
Jag kapar tråden lite. Hoppas på överseende. Arvid -Jag är sugen på upplägget Fuluälven i maj med start Mörkret. Om du har tid och lust vore det toppensnällt om du utvecklade hur en sådan färd skulle kunna se ut med tex slutpunkter med färden och jobbiga partier. Är också nybörjare och skulle vara tacksam för lite hjälp på traven.

Johan
Du har detta 28 april - 1 maj som Henrik här ovan anordnar.
https://www.facebook.com/events/721781557974160/
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips