Tips Filippinerna

Min dyrundresa börjar ta form. Åker till Sipadan den 17 mars. Skippar Layang Layang och Sangalaki, Bunaken på Sulawesi i Indonesien, är för krångligt eller ej prisvärt att ta sig dit direkt från Borneo. Det får bli Filippinerna istället. Kommer isf att landa på Manilla ca den 23:e +-1 dag.

Vad finns det för toppplatser där. Vill gärna se valhaj, men prosafari har bara grupputfärder från Donsol, så där föll den möjligheten. Vet någon om andra dygutfärder från Donsol, eller valhajplatser på andra ställen eller bara bra dypkställen?

Det jag har kommit fram till såhär långt i mitt letande är att Layang Layang på Borneo är tokdyrt och inte värt priset, när Sipadan kostar väsentligt mindre. Sangalaki är för svårtillgängligt då det inte längre finns ett dykcentre på ön utan man får bo på Derawan, och att det bara går grupputfärder ut från Berau. Annars verkar det fräckt med att ta färja från Terawan till tarakan för att flyga söderut med ett litet propellerplan till Balikpapan för att flyga vidare mot Jakarta och Sulawesi/Bali. Men det är ändå för krångligt att ta sig till Bunaken och att åka tillbaks hela vägen till Singapore eller Kuala Lumpur bara för att föyga ner över Borneo igen känns som en "waste" och man förlorer minst en dag.

Synd, för det hade varit en fin turisttur att knyta ihop Borneo med Bali och Sulawesi i Indonesien med Fillipinerna och sen tillbaks till Singapore/KualaLumpur. Hade blivit en effektiv fyrkand runt området.

Tjing
Anders
 
Förr i världen fanns en flyglinje: Denpasar- Manado-Davao, den flögs av Silk Air. (Jag flög den 2006) Likaså tror jag Merpati hade eller har, idag samma linje. (Denpasar- Ujung Pandang- Davao)
Denpasar- Cebu finns ju ändå, om det är till hjälp.
Vill du flyga Denpasar-Balikpapan så är det väl inga problem heller?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips