Tierra Prime Jacket

Hallå!

Funderar på att slå till på denna, efter att ha lästa här i forumen allt jag kommit över om regnjackor är jag bara mer förvirrad än innan!

Någon som har bra/dåliga erfaranheter av denna jacka att dela med sig av?
 
Hej!
Jag slog till på just den jackan, och är väldigt nöjd, den är väldigt smidig och har bra passform. Står emot regn bra också utan att bli för varm. Är väldigt nöjd med luvan (har tyckt att andra jackor, ex. fjällräven, haft för liten luva).
Den funkar till vardags och vid vandring(om en vecka följer den med till fjällen), vilket gör att jag använder den ofta.

/Hanna
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips