Tältplatser i Stockholms skärgård?

Kan nån ge mig tips om var man tältar bra när man paddlar i Stockholms skärgård? Kan man tälta mest överallt eller är det mycket tältningsförbud? Om nån har GPS coordinater på tältplatserna skulle jag bli fantastiskt glad!
 
Skärgårdsstiften

Även om det var länge sedan jag var i Stockholm skärgård och paddlade, så är nog att bra tips att börja med att kolla på Skärgårdsstiftens Web-sida http://www.skargardsstiftelsen.se/SE samt på kartan. Gärna Tyvekkartan som är tålig och där fågelskydd- och sälskydds områdena är markerade (tillträdesförbud en stor del av sommaren).

Per Brune
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Ytterskärgård bra.

Generellt är det lätt att hitta trevliga tältplatser åtkomliga med kajak i Stockholms skärgård. Föredrar man att tälta på gräs så är TBE-vaccination något att överväga.

Personligen gillar jag att tälta på gräs då det ofta blir bekvämare och sliter mindre på tältbotten samt det är lättare att hitta tältplats med morgonskugga när man tältar på gräs.

Mellanskärgården är delvis ganska bebyggd men det finns som nämns ovan en hel del naturreservat där tältning är tillåten. Jag tror att ett det bara är tältförbud i Ängsö nationalpark och naturligtvis i fågelskyddsområdena. Vissa naturreservat har eldningsförbud.

Finns inte stor anledning att använda tältplatser som andra varit på tidigare det ger markslitage att "återanvända" tältplatser.

Bra tips är en enkel planteringsspade för att gräva ned toapapper och fekalier.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips