Synkproblem ljud-bild med digitalkameran

Hej,
Jag har en stillbilds digitalkamera, en Sony W-12 (samma som alla andra i Sonys W-serie), som kan filma i upplösningen 640*480. Jag kan välja mellan att filma med 15 bilder per sekund eller med 30 bilder per sekund.
Resultatet blir bra men med 30bilder per sekund blir filerna väldigt stora, 100MB för 1 minut film.

Jag bränner ut mpeg-filerna på CD och spelar dem direkt på min DVD-spelare.

Mitt problem, förutom att filerna blir ohanterligt stora, är att ljudet inte synkar med bild då jag spelar dem på DVD-spelaren. Jag har provat på flera DVD-spelare med samma dåliga resultat.
På datorn fungerar det dock.

Har någon tips på program jag kan använda för att konvertera till en mer hanterlig filstorlek samtidigt som jag kan få ljudsynk att fungera?

Kanske ni vet något annat forum som passar bättre…

/Niklas
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Hej!

Jag har en Sony p200 och bränner med Nero. Men inga problem att se via DVD:n. Kameran står väll i PAL läge och inte NTSC? Har du provat att kolla synkningen i något videoredigeringsprogram? Blir det samma fenomen om du sänker upplösningen till standard? Har du provat att bränna med programmet som följer med kameran (Picture Package)?

/Ulf
 
Tack för tipsen Ulf,
Kameran står i PAL-läge.
Jag ska kolla synken i ett videoredigeringsprogram och även prova något annat brännarprogram.
Jag återkommer med resultat.

/Niklas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips